טיפול בהתקרחות

התקרחות היא תופעה בה אדם סובל מאבדן שיער בחלקים מראשו או מגופו. בד"כ הראש מקריח, ולפעמים גם חלקים נוספים בפנים ובגוף. חומרת ההתקרחות נעה בין אזור קטן לבין התקרחות של כל הגוף. 

דפוסי התקרחות

נהוג להבדיל בין הדפוסים של התקרחות גברית, התקרחות נשית ואלופציה אראטה. מעבר לשוני באופי ההתקרחות, הדפוסים נבדלים זה מזה בגורמים, בחומרה ובטיפול. מעבר לשלושת הדפוסים הללו, קרחות יכולות להיגרם גם מפציעה והצטלקות, דלקות, תרופות מסוימות (ובעיקר טיפולים כימותרפיים), פעילות חסרה של בלוטת התריס ותת תזונה (או תזונה לקויה). הטיפול בהתקרחות מותאם בין היתר לדפוס ההתקרחות ולכן חשוב להבין את ההבדלים בין הדפוסים. האבחנה בין הדפוסים היא רפואית ודורשת ידע מקצועי.

טיפולים שונים בהתקרחות

קיימים טיפולים יעילים לסוגים מסוימים של נשירת שיער. במקרים מסוימים, ניתן למנוע את הקרחת או לפחות להאט את ההידלדלות, ללא התערבות כירורגית. הטיפולים מתבססים קודם כל על מציאת מקור הבעיה, אם הבעיה אינה תורשתית, למשל מחסור בברזל, ייתכן שהיא ניתנת לפתרון באמצעות שינוי בדיאטה היומית, וללא נקיטת הליכים מורכבים ויקרים. מסיבה זו, חשוב להתייעץ קודם כל עם רופא בעל מומחיות בתחום השתלת שיער, לפני שמבצעים כל פעולה שהיא.

הטיפולים להתקרחות דפוסית (תורשתית) כוללים תרופות, ניתוחים, תכשירים, זריקות ועוד. נוסף על כך, ישנם טיפולים רבים שלא הוכחו כמסייעים בפתרון הבעיה.

תרופות

בשוק קיימות שתי תקופות מומלצות לטיפול במקרים של התקרחות. הטיפול התרופתי חייב להיות מותאם למטופל, לדפוס ההתקרחות שלו ולנסיבות השונות.

  1. מינוקסידיל Minoxidil – תכשיר יעיל לטיפול בנשירת שיער, הניתן ללא מרשם רופא. התכשיר מעבה ומחזק את השיער ומעודד צמיחה מחודשת. לתכשיר שיעור הצלחה גבוה.
  2. פינסטריד Finasteride (פרופסיה – Propecia) – תרופה המחייבת מרשם רופא המונעת ביעילות את הפיכת הטסטוסטרון להורמון DHT הגורם לזקיקי השיער להתכווץ.

טיפולים קוסמטיים

פעמים רבות, הקרחת גורמת לפגיעה בדימוי העצמי, ואנשים מחפשים פתרון מהיר שישיב להם את המראה האסתטי.

בין הפתרונות ניתן למצוא:

  • איפור (כולל איפור קבוע) שנועד לדמות שיער פנים או ראש.
  • קעקוע – שנועד להעניק מראה של זקיקי השיער באזור המקריח.
  • פאות.
  • תכשירים המעניקים לשיער נפח (דוגמת TOPPIK).
  • תוספות שיער.
  • הדמיית שיער – תהליך מקצועי בו משתמשים בפיגמנט על מנת להעניק לאיזור המקריח מראה של זיפי שיער צומחים.

ופתרונות יצירתיים רבים אחרים.

השתלת שיער כירורגית

השתלת שיער הינה הליך כירורגי לפתרון בעיית ההתקרחות, מדובר בהליך יקר יחסית (להרחבה: מחירי השתלות שיער), אך שנחשב ליעיל והבטוח ביותר לפתרון הבעיה. בתהליך מועבר שיער מאחורי הקרקפת אל האיזורים הקירחים, שיצמח בהמשך במקומו החדש באופן טבעי. כאשר ההליך נעשה באופן מקצועי, על ידי רופא המנוסה בתחום, ההליך לא משאיר צלקות וסימנים שמאפשרים לראות שהתבצעה השתלה בעבר. השיער המושתל אינו נושר וניתן להתייחס אליו כשיער טבעי לכל דבר.

מזותרפיה

מזותרפיה לשיער היא תהליך בו פוצעים את העור – באמצעות מחטים זעירות, על מנת להגביר את קצב זרימת הדם ולעזור לצמיחת השיער.

PRP בלחץ אוויר

טיפול PRP (פלזמה עשירה בטסיות דם) לקרחת הוא טיפול בן שלושה שלבים, הכולל שאיבה ועיבוד דם והזרקתו לקרקפת. הטיפול מזרז ומסייע צמיחת שיער טבעי באיזורים מקריחים על ידי הגדלת אספקת הדם בקרקפת.

לסיכום, 

קיימות אינספור דרכים לטפל בהתקרחות. החל מתרופות מוכחות ועד טיפולים מפוקפקים שלא נותנים ערך למטופל. את הטיפול חשוב להתאים לצורך של המטופל ולאופי הקרחת, לפי אבחנה של רופא מומחה. הדרך הנכונה לטפל בקרחת, משתנה בין מקרה למקרה וחשוב שתבחר לאחר מחשבה מעמיקה.