• השתלת שיער ללא צלקות - ד"ר גינזבורג

התקרחות - הסיבות והשיטות לטיפול

 

התקרחות - טיפול בגישה נכונה

 
טיפול באדם הסובל מתהליך התקרחות ודלילות שיערו אינו רק טיפול בשיער. פנייה של הפציינט בעקבות נשירת שיער מלווה לרוב בדאגה ומתח נפשי. על מנת להתגבר על החששות מקרחת, חשוב לנו ליצור קשר אישי של הבנה ואמון עם המטופל ולערוך תיאום ציפיות לפני תחילת הטיפול על מנת להגיע לתוצאה הרצויה. מטרתנו היא לשפר את הרגשתו של המטופל ע"י שיפור מראהו החיצוני באמצעות שילוב של מדע ואמנות כטיפול בבעיות התקרחות.

ד"ר אלכס גינזבורג מתראיין בערוץ 10 בנושא התקרחות ונשירת שיער


עובדות על התקרחות אצל גברים ונשים

 
אין צורך להיבהל כששערותיך מתחילות להיתפס במברשת או במסרק, או סותמות את הביוב לאחר שחפפת את שערך. כל אדם מאבד בממוצע בין 50 ל-100 שערות ביום. אך תחת כל שערה שנושרת צומחת מאותו זקיק שערה חדשה. בכל זמן נתון כ-10% משיער הקרקפת נמצא בשלב מנוחה (אינו צומח), ואילו היתר כ-90% צומח באופן פעיל.
 

נשירת שיער אצל גברים

אובדן שיער יכול להיחשב כבעיה רק כשהוא מתחיל ליצור אזורים דלילים. הסיבה לנשירת שיער אצל גברים נובעת על פי רוב מגנטיקה, המוכרת בשם התקרחות גברית טיפוסית או אלפוסיה אנדרוגנית, שבה השיער מתחיל להידלדל באזור הרקות והמצח ויוצר קו שיער נסוג. השיער הרגיל במקומות אלה מוחלף בשיער פלומתי דק, שבסופו של דבר נעלם כליל ויוצר שטח קרח הגדל לאט.
 

התקרחות גברית סיבות

למעלה מ-50% מהגברים סובלים מהתקרחות גברית טיפוסית לאחר גיל 40. לפי הערכות, התקרחות זכרית טיפוסית נגרמת ככל הנראה מרגישות גנטית להשפעתו הרמה של חומר טבעי בשם דיהידרו-טסטוסטרון המשפיע ככל הנראה באופן שלילי על צמיחת השיער, אך למרות זאת ניכרת עלייה בקרב גברים ברחבי העולם החווים התקרחות גברית בגיל צעיר.
 
הדיהידרו-טסטוסטרון מקצר את שלב הצמיחה, השערות הארוכות והעבות שצומחות בדרך כלל בקרקפת הופכות לשערות קטנות ועדינות יותר עד אשר נושרות. חלק משמעותי מהנשים מפתחות אף הן אלופסיה אנדרוגנטית, אף על פי שנשירת השיער נוטה להיות מפוזרת יותר ובדרך כלל אינה מובילה לאובדן מלא של שיער הקרקפת.
 
 

התקרחות אצל נשים

 
בדומה לגברים גם נשים סובלות מנשירת שיער או התקרחות נשית, אך הסיבות בגללם נובעת הנשירה הן שונות. התקרחות אצל נשים יכולה לנבוע מכמה סיבות עיקריות, כגון: נטילת תרופות, פעילות יתר או חוסר של בלוטת התריס (המגן), מחסור בברזל, סטרס נפשי, לחץ, מתח, דיאטה דרסטית, צמחונות וטבעונות, נשירת שיער לאחר לידה, הפסקת שימוש בגלולות נגד הריון, מחלות (סכרת, אנמיה וכו') וטיפולי יופי לשיער (החלקה, פן, צביעת השיער וכדומה).
 
אומנם יש להבדיל בין התקרחות כרונית/ חריפה ודילול השיער, אלה יכולות לנבוע מסיבות שונות וכן הטיפול שונה. מכאן, מומלץ לפנות לרופא עור מומחה בתחום על מנת שיבצע בדיקות, יאבחן את הבעיה בצורה הנכונה ביותר ויתאים טיפול מונע לכול אישה באופן אישי.
 
התקרחות - תמונת לפני  התקרחות נשית - תמונת לפני

 

פינסטריד (פרופסיה)

 
התרופה הניטלת בבליעה (פינסטריד 1 מ"ג), מיועדת לגברים הסובלים מהתקרחות זכרית טיפוסית. הוכח כי טיפול יומי בפרופסיה מגדיל בצורה ניכרת את כיסוי הקרקפת. התוצאה ניכרת בדרך כלל לאחר 12 חודשים מיום תחילת הטיפול ותי
שמר במשך שנים, כל עוד יימשך הטיפול.
 
פרופסיה לטיפול בהתקרחות
ההנחיות מציינות כי טיפול ארוך טווח בפינסטריד, מביא לשיפור מתמשך. תוצאות מחקר שנערך במשך שנתיים וכלל למעלה מ-3,000 פציינטים, הראו כי בקרב 83% מהגברים שטופלו בפינסטריד הייתה ספירת שיער זהה או גבוהה יותר לעומת 28% ממטופלי הפלסבו (כדור ללא התרופה ) אשר 72% מהם איבדו את השיער.
 
הערכה עצמית של צילומים סטנדרטיים של הקודקוד הראתה כי 66% מהגברים שהשתתפו במחקר של 24 חדשים, חוו גידול בצמיחת השיער עם הטיפול בפינאסטריד. בקרב 30% מהנבדקים חל גידול קל בצמיחה, ל- 31% גידול בינוני ובקרב 5% גידול רב, לעומת 7% בלבד מהגברים שקיבלו פלסבו. מאד חשוב לבצע צילום (סטילס) לפני הטיפול ולהשוות את התמונה לאחר שנה, מי שלא עושה תמונה מתקשה לראות את ההבדל.
 
פינסטריד הינו תרופה להתקרחות גברית בלבד, אך ניתן לשימוש בנשים מעל גיל 45 בלבד. לנשים בגיל הפוריות אסור להשתמש בפינסטריד עקב הסכנה של אנומליה באברי המין החיצוניים של עובר ממין זכר. לפי שעה ניתן לרכוש את הפרופסיה באמצעות מרשם רופא בלבד.
 

 

מינוקסידיל

מינוקסידיל לטיפול בהתקרחות גברית
 
תמיסת מינוקסידיל היה התכשיר הראשון אשר אושר לטיפול באלופסיה אנדרוגנית בקרב נשים וגברים כאחד. המנגנון שבאמצעותו המינוקסידיל מעודד את צמיחת השיער אינו ידוע עדיין. הטיפול במינוקסידיל הופך שער חלש ליותר עבה וחזק. מינוקסידיל מקומי נמרח ממינון של 1 מ"ל פעמיים ביום ישירות על הקרקפת. גם לנשים מומלץ להשתמש במינוקסי 5%, אך ניתן למרוח פעם ביום.
 
ניסוים קליניים מבוקרי פלסבו על בסיס double blind הוכיחו את יעילותו של מינוקסידיל מקומי 2% במניעת נשירת שיער אצל גברים ונשים כאחד. היעילות של המינוקסידיל קשורה אך ורק לחומרת האלופסיה אנדרוגנטית ולנוכחות שערות . מינוקסידיל מקומי פחות יעיל באזור הרקות. השפעה גדולה ומהירה יותר נצפתה עם מינוקסידיל מקומי 5%. יש לציין שמאד חשוב להקפיד על הטיפול ולא להפסיקו.
 

 

אלופסיה אנדרוגנטית קשה

 
הפינסטריד והמינוקסידיל אינם יעילים כלל לגברים בעלי אלופסיה אנדרוגנטית מתקדמת. בין אפשרויות הטיפול, לפי ההנחיות: מערכות שיער, פיאות חלקיות או טיפולים כירורגיים כגון: השתלות שיער, צמצום הקרקפת, השתלת זקיקים ואפשרות קוסמטית.
 

 

מסותרפיה

 
שיטה חדשה לטיפול בנשירת השיער וצמיחת השיער. מדובר בהזרקה תת עורית לקרקפת בריכוז נמוך של מינוקסידיל ביוטין ופנטנול. ההזרקות מתבצעות ע"י מכשיר מיוחד שלא מאפשר לרופא להחדיר את המחט (קטנה במיוחד) יותר מ- 1 מ"מ לתוך העור. הטיפול ניתן פעם בשבועיים יחד עם מינוקסידיל מקומי.
 
לאחר עשרה טיפולים רואים את תוצאות הטיפול. במידה ויש צמיחה, ממשיכים בהזרקה פעם בחודש במשך שנה, ואם לא ניכר שיפור, מפסיקים. אחרי חמישה טיפולים, בד"כ המטופלים מדווחים על הפסקת הנשירה ומראה טוב יותר של השיער, ולאחר עשרה טיפולים בקרב 50% מהמטופלים ניכרת צמיחה.
 
את אותו טיפול ניתן לבצע היום באמצעות לחץ אויר – זהו מכשיר מיוחד שמחדיר את המינוקסידיל ע"י לחץ אויר לתוך הקרקפת, החומר חודר עקב הלחץ לתוך העור (ללא כאב בהשוואה להזרקה). הטיפול לוקח כ-15 דקות ולאחר 10 טיפולים  רואים את התוצאות.
 

 

טופיק

טופיק לסובלים משיער דליל או התקרחות
 
פתרון קל פשוט ומהיר לסובלים משיער דליל. TOPPIK הינו תכשיר המורכב מסיבים אורגנים (קרטין
ופרוטאין), הזהים לשיער הראש שמתפזרים ונתפסים על ידי חשמל סטטי בין השערות, דבר המכסה מיידית את האזור הדליל.
 
לתכשיר אין תופעות לוואי וניתן להשתמש בו מייד לאחר השתלת השיער על מנת לכסות את הגלדים, ובכל מצב של שיער דליל.
התכשיר מגיע בגוונים שונים ומותאם לגוון שיער הראש. התכשיר מומלץ ע"י רופאי עור. ניתן לרכוש את התכשיר במספרות הנבחרות ובאתר www.Toppik.co.il
 

 

טיפול במיקרופיגמנטציה -הדמיית שיער

 
מדובר בטיפול הדמיית שיער לתופעת התקרחות ע"י מילוי אזורי נשירת שיער ודלילות השיער. הטיפול עושה שימוש בתחליפי פיגמנטים בצבעים שונים המופקים מחומרים אורגניים המדמים זיפי שיער. לפני הטיפול המקום מאולחש או מורדם באמצעים חיצוניים כך שהטיפול אינו מלווה בכאב כלשהו. הטיפול מתבצע ע"י החדרת הפיגמנטים לשכבת האפידרמיס התחתונה בעור, זאת באמצעות מיכשור אלקטרוני עדין, המפעיל מחטים זעירות, הרוטטות פנימה והחוצה בתדירות גבוהה. הדקירות קטנטנות ולא מגיעות לכלי דם, כך שהטיפול אינו גורם לדימום.
 
הטיפול במיקרופיגמנטציה דורש 3-5 פגישות. הצבע המוחדר הינו צבע מיוחד שאינו משנה את צבעו ורק יכול להחלש. הטיפול מחזיק מעמד בין 4-5 שנים.
 
המיקרופיגמנטציה אינה מחליפה השתלת שיער, אך יכולה לתת פתרון טוב למי שאינו מתאים להשתלה או להשלמת השתלה.
לטיפול במיקרופיגמנטציה אין כל תופעות לוואי - בתחילת הטיפול הצבע נראה בהיר יותר ועם הזמן מתקבל הצבע המתאים. הטיפול גורם לטישטוש מוחלט של הקרחת והידללות השיער ויוצר מראה טבעי של שיער צפוף ומלא. הטיפול מתאים הן לנשים והן לגברים בעלי שיער קצר או ארוך.
 
המיקרופיגמנטציה מתאימה גם לטישטוש והסוואת צלקות שנגרמו מהשתלת שיער, אך בכל מקרה מומלץ תחילה לעשות על הצלקת השתלת שיער בשיטת FUE כדי שיהיו זיפי שיער ובשלב מאוחר יותר אפשר לבצע את המיקרופיגמנטציה לטשטוש מוחלט של הצלקת.
 
חשוב להדגיש את ההבדל בין טיפול במיקרופיגמנטציה לבין הטאטו:
 
  • במיקרופיגמנטציה החדירה היא רק לאפידרמיס בו בזמן שהטאטו מגיע לדרמיס ולכן הוא קבוע ולא ניתן להסרה. בקרקפת לא מומלץ לעשות טאטו היות והמטופל עלול להמשיך להתקרח ואם לא ישאר שיער הטאטו יראה על הקרקפת.
     
  • הבדל נוסף הוא שהמיקרופיגמנטציה נעשית על ידי החדרת צבע בנקודות נקודות מה שנותן מראה של זיפי שיער, בעוד שהטאטו צובע שטח מלא שלא נותן מראה טבעי בקרקפת.
 
 
 
 
 
לייעוץ חינם חייג עכשיו: 1-700-700-210 או מלא פרטים ונחזור אליכם:
חזרה לעמוד קודם