• השתלת שיער ללא צלקות - ד"ר גינזבורג

השתלות שיער

 

מהי השתלת שיער?

השתלת שיער הינה טיפול כירורגי המבוצע בהרדמה מקומית, אשר בו מועבר שיער מחלקה האחורי של הקרקפת אל האזור הדליל משיער. ככלל, השיער המושתל ממשיך לצמוח במקומו החדש באופן טבעי ובצורה רגילה במשך כל שנות חייו של המטופל. היות והתהליך של השתלת השיער נעשה בהרדמה מקומית הסיכונים יורדים כמעט לאפס.
 
עד סוף שנות התשעים של המאה ה-20, בוצעו השתלות שיער באופן שבו נלקחו קבוצות של מספר שערות והושתלו באזור הדליל על מנת למלאו. על אף שהאזורים הדלילים מולאו בשיער, ניתן היה להבחין בבירור כי אותו אדם עבר השתלת שיער והמראה שנוצר לא היה טבעי כלל ועיקר. עם השנים חל שיפור ניכר בשיטות ביצוע השתלות השיער, באופן שכיום ניתן לבצע את ההשתלות מבלי שיהיה ניתן להבחין ולזהות כי מדובר בשיער מושתל. לכן, ישנם היום זמרים וסלברטאים רבים שעברו השתלת שיער ואף אחד לא מזהה אותה היות והשתלה טובה, כאמור, לא מזהים.
 
מתי מומלץ לברר על השתלת שיער?
הגיל המינימלי להשתלת שיער הוא 25, אז כבר ניתן לדעת בבירור את אופן ההתקרחות, אופיה, מידתה וכדומה. למרות זאת, ישנם מקרים יוצאים מן הכלל, בהם ניתן בכל זאת לעשות השתלת שיער לפני גיל 25, כאשר ההתקרחות היא מקומית והפציינט לוקח טיפול משמר – לכן, מאד חשוב שהאבחון יתבצע ע"י רופא עור שמתמצא בנושא השיער ושיכול לתת את התחזית לגבי ההתקרחות ואפשרות המשכה. יחד עם זאת חשוב לדעת כי בביצוע השתלת שיער בגברים מתחת לגיל 40, סביר להניח כי תהליך ההתקרחות ימשך ועל כן מומלץ לגברים אלו טיפול עם פרופסיה על מנת לשמור על אותו שיער קיים, שאינו מושתל.
 
כמובן, ההחלטה אם להמשיך לקחת טיפול משמר הינה לגופו של עניין ולכן גם פה חשוב שמומחה  כמו ד"ר גינזבורג יעשה את האבחון.
 

השיטות השונות להשתלת שיער

קיימות היום מספר שיטות לביצוע השתלת שיער, כאשר ההבדלים העיקריים ביניהן הם בתחום גודל השתלים, הציוד שבו משתמש המנתח, כמות הטיפולים ואופן לקיחת השיער מעורף הראש, המהווה כ"איזור התורם". השיטה הנפוצה ביותר כיום ובעלת התוצאות הטובות ביותר היא שיטת ה-F.U.T.
 
יש לציין כי ד"ר גינזבורג לא משתמש בשיטה אחת בלבד. הוא מתאים את השיטה לפציינט ולא את הפציינט לשיטה כי כל אחד מתקרח בצורה אחרת ויש לבחון את סוג ההתקרחות, מיקום ההתקרחות, צבע וסוג השיער, צפיפות השיער וגיל המטופל.
 
רוב האנשים אשר סובלים מבעית התקרחות אינם יודעים שלא קיימת קרחת טוטאלית. כמעט בקרב כל גבר קיימת רצועת שיער בצורת פרסה באזור התחתון של הקרקפת. ההבדל בין רצועת השיער העליונה והתחתונה של הראש הוא שהרצועה התחתונה מאופיינת גנטית באופן המאפשר לה לצמוח במשך כל החיים.
 
יותר מ-90% מהגברים מתקרחים במשך חייהם כתוצאה מתופעה מוכרת הנקראת התקרחות גנטית זכרית Male Pattern) MPB- Baldness). מדובר בתוצאה של שינוי הורמונלי שגורם ליחידה פוליקולרית (זקיקי השיער) להתכווץ ולצמוח באיטיות עד שהצמיחה נעצרת לגמרי. השיער באזור הנבחר התורם (בחלק האחורי של הקרקפת) אינו נמצא בסיכון להתקרחות זכרית, הוא ממשיך לגדול ולצמוח במשך כל החיים וכך יהיה גם כשיושתל באזורים אחרים בקרקפת.
 

כיצד מתבצעת השתלת השיער?

 
באמצעות טכניקות חדישות, בזהירות לוקחים את השערות מהאזור התורם, אחת או שתי יחידות פוליקולריות ומשתילים אותן באזורים חדשים בחלק הקדמי של הראש. הכאב כמעט אינו מורגש, ישנם מטופלים אשר אינם חשים כאב בכלל ולכן באפשרותם לשוב לשיגרתם תוך זמן קצר (מס' ימים). אט אט ובאופן עקבי, השיער צומח ומתחיל למלא את כל האזורים הדלילים. לאחר כשלושה חודשים, הקרקפת מתחילה להתמלא בשיער המושתל, לאחר 6 חודשים ישנה כבר תוצאה של 50% ולאחר כשנה תוצאה סופית. כשהמטופל רואה את התוצאות הוא מרגיש צעיר יותר מגילו, דבר המעלה את ההערכה העצמית שלו.
 
ישנן 2 טכניקות יחסית חדשות של השתלת שיער:
 1. FUE  (Folicular  unit extraction)
 2. FUT  או FUSS (Folicular unit transplantation or Folicular unit strip surgery)
למעשה עם שתי השיטות ניתן להגיע לאותן תוצאות. ההבדל בין הטכניקות ׁהוא איך מוציאים את היחידות הפולקלוריות מהאזור התורם.
 

השתלת שיער FUE

מוציאים את היחידות הפולקלוריות על ידי מחט מחוררת שבאמצעותה ניתן להוציא את השתלים אחד אחד בשלמותם כאשר ב-FUSS המטופל צריך לעבור ניתוח בו מוציאים רצועה של שיער עם עור ולאחר מכן טכנאיות מפרידות תחת המיקרוסקופ ידנית את היחידות הפוליקולריות.
 

ישנן קליניקות או רופאים שנותנים שמות שונים לטכניקה FUE, כמו למשל DHI או NHI – כל השיטות זהות ומובן שכל רופא יגיד שהשיטה שלו הכי טובה וכל שאר השיטות טובות פחות. האמת שישנן רק שתי שיטות לקבלת שיער תורם FUE  ו-FUSS ורופא מומחה להשתלות שיער חייב לדעת את שתי השיטות ולהתאים את השיטה למטופל ולא את המטופל לשיטה.

השתלת שיער (כמו כל ניתוח אסטטי) היא אמנות ולא ניתן לבצע את אותה שיטה זהה לכל קרקפת.
הגורמים המשפיעים על השתלת שיער הם:
 • גיל המטופל
 • סוג השיער
 • דרישות המטופל.
 • התאמת השיטה הטובה יותר עבור אותו מטופל ע"י הרופא על סמך נתוניו של המטופל.
למדריך המלא בנושא השתלת שיער FUE
 

השתלת שיער FUSS (FUT)

זו השיטה הותיקה ביותר. בשיטה זו לוקחים מהאזור התורם, בד"כ באזור האחורי של הקרקפת שהינו בעל תכונה גנטית של עמידות בפני נשירה, רצועת עור עם שיער ולאחר מכן הרופא סוגר את הפתח עם תפרים. הרצועה מועברת לטכנאיות שיושבות תחת מיקרוסקופ ומפרידות את היחידות הפולוקולריות מרצועת העור. את התפר לא ניתן לראות מיד היות ונמצא מתחת לשיער והצלקת שנוצרת היא בעובי של בין 1-2 מ"מ ומוסתרת אף היא תחת השיער אלא אם הפציינט מסתפר קצר מדי או מגלח את ראשו.
 
בד"כ ניתן להוציא 1500-3000 יחידות פולוקולריות בבת אחת. לאחר שהיחידות מוכנות הן מושתלות באזור הקרחת. הנקבים שמבצעים באזור המושתל הם בקוטר של 0,8 מ"מ עד 1 מ"מ כך שלא ניתן לראותם לאחר השתלת השיער.
 
השתלה של יחידות פוליקולריות היא טכניקה שבה ניתן להוציא את היחידות בשלמותן מהאזור התורם, בדרך כלל מהאזור האחורי של הקרקפת, מהצדדים ולפעמים גם מהזקן, החזה או מקומות אחרים בגוף . את היחידות הללו ניתן להשתיל באזור הקרחת, זה נראה פשוט אבל האמת היא שצריך הרבה נסיון ומיומנות כדי להוציא את היחידות בשלמותן מבלי לפגוע בהן, לכן מאד חשוב שהמנתח יהיה בעל נסיון וותק בהשתלות שיער.

הטכניקה להכנסת היחידות הפוליקולריות היא תמיד זהה, אפשר לבצע עם מחט, פינצטה, חריץ, מזרק ועוד. 
ישנם מכונים הקוראים לטכניקה DHI, אחרים NHI אך למעשה כל התוצאות זהות. לעומת זאת הטכניקה בהוצאת היחידות  הפוליקולריות משתנה לפי המלצת הרופא ויכולתו הכלכלית של המטופל.
 
למידע המלא על השתלת שיער FUT
 

איך לבחור את השיטה הטובה בשבילך?

בטכניקה של השתלת שיער הדבר היותר חשוב הוא הרופא, היות והוא קובע היכן להכניס את השתלים ואיזה כיוון יש לתת לשיער. לשוב שהרופא יעשה תכנית כזו שתתן תוצאות טבעיות. "הטכניקה הכי טובה בעולם" בידיים לא מקצועיות תביא לתוצאות לא טובות ולא תמיד ניתן לתקן. לכן בבחירת רופא חשוב לוודא:
 • שיהיה רופא עור או פלסטיקאי
 • לבדוק את הנסיון שלו
 • כמה שנים מבצע השתלות
רק לאחר בירורים אלו ניתן לברר באיזו טכניקה הוא משתמש. רופא מקצוען ימליץ לפציינט את השיטה הכי מתאימה לו אך זכותו של הפציינט לבחור בכל שיטה שמעוניין בה.
 

האם השתלת שיער עוזרת להתקרחות?

אין ספק שהשתלת שיער הינה הפתרון להתקרחות. וזאת הרי ההוכחה כי נשירת שיער אינה קשורה כלל לזרימת הדם היות והיחידות הפולקלוריות המושתלות נמצאות באותו שטח היכן שהשיער הקודם נשר. צכל שיער בקרקפת נולד וצומח לבד או יחד עם עוד שערות שנקראות יחידות פוליקולריות. אם מסתכלים במיקרוסקופ אפשר לראות שהשערות מתאחדות באופן טבעי והן נקראות יחידות פולוקולריות. היחידות הללו מורכבות מאחד, שתיים, שלוש ולפעמים אפילו ארבע שערות.
 

תקופת ההחלמה שלאחר ניתוח השתלת שיער, בפרקי זמן:

 • שבוע ראשון - התפרים הקיימים באזור התורם עשויים להפריע במקצת, מטופלים מסויימים מרגישים כי האזור הינו רדום, אך כעבור זמן קצר התופעה עוברת. באזור ההשתלה מתפתחים פצעים הנעשים גלדים. המקום עשוי להיות אדמומי במקצת, אזור המצח עלול להתנפח בעקבות חומר ההרדמה ולאחר 5 ימים זה נעלם.
 • לאחר שבוע - כל הפצעים מחלימים והגלדים יורדים, לפעמים ביחד עם השיער שהושתל ולפעמים חלק מהשיער נשאר לפרק זמן ארוך יותר.
 • כעבור חודשיים - קבוצת השערות שאינן הושתלו אך נכחו באזור השיער שהושתל עשויות לנשור – אל חשש, אין צורך להבל או לדאוג, תהליך זה הינו נורמלי וידוע. שיערות אלו לאחר כחודשיים יתחילו לצמוח בשנית.
 • לאחר שלושה חודשים - השיער שהושתל צומח לאט לאט ובעקביות – תחילה, הוא יצמח באופן דק למדי עד שיראה כמו פלומה וכעבור כמה חודשים יתחזק ולא ניתן יהיה לראות הבדל בינו לבין השיער התורם. באזור התורם לא תוכלו לשים לב ולזהות צלקת מאחר והשיער יסתיר אותה לגמרי.
 • כעבור שישה חודשים - תוכלו לזהות באופן בולט כחמישים אחוז מן התוצאות הגלויות לעין.

  אל התוצאה הסופית המיוחלת נגיע לאחר שנה ולפעמים אפילו שנה וחצי לאחר טיפול השתלת השיער שבוצע.
בקליניקה של ד"ר אלכס גינזבורג תקבלו את הליווי הצמוד, הטיפול המקצועי ואת התשובות לכל השאלות בדרך להשגת התוצאות המירביות עבורכם!
 

לנושאים נוספים שעשויים לעניין אותך:

 
 
למידע המלא על השתלת שיער FUT
לייעוץ חינם חייג עכשיו: 1-700-700-210 או מלא פרטים ונחזור אליכם:
חזרה לעמוד קודם