• השתלת שיער ללא צלקות - ד"ר גינזבורג

השתלת שיער FUT

 

השתלת שיער בשיטת FUT (ראשי תיבות של Follicular Unit Transplantation)

 
 

מהי שיטת השתלת שיער FUT?

בשיטה זו מושתלות יחידות פוליקולריות (קבוצות של 1-4 שיערות הצומחות יחדיו) המופרדות באמצעות מיקרוסקופ.
כאמור, ההשתלה מתבצעת באמצעות הרדמה מקומית וכמעט ללא כאב בזמן ההשתלה ואחריה. במשך רבע שעה שוכב המטופל על הבטן בזמן שנלקחת ממנו רצועה של שיערות מחלקה האחורי של הקרקפת.
 
היחידות הפוליקולריות מופרדות מן הרצועה תחת מיקרוסקופ, על ידי צוות מיומן של 6 אחיות ( נוכחות צוות גדול יותר גורמת להחזרת השתלים לקרקפת במהירות רבה יותר) ליחידות המכילות בין 1-4 זקיקי שיער. השימוש במיקרוסקופ מאפשר את הפרדתן של היחידות הפוליקולריות באופן מדויק ובלי לגרום נזק לשיערות וכן מאפשר קבלת 20% יותר מהיחידות, אלמלא היו מבצעים זאת תחת מיקרוסקופ. ללא השימוש בו, עשויות חלק מהשיערות להיחתך ולהיפגע בעת הפרדתן מרצועת העור שהוצאה וכאמור מספר היחידות שיתקבלו יהיה נמוך יותר.
 

תהליך השתלת שיער בטכניקת FUT

באמצעות מכשור מיוחד מבצע הרופא נקבים קטנים באיזור ההתקרחות המיועד לעבור השתלה, והשתלים שהוכנו כראוי מוכנסים לתוך הנקבים. בזמן השתלת השיער נמצא המטופל בהכרה מלאה ואף יכול לצפות בטלויזיה או להאזין למוזיקה. בסיום הטיפול, אשר אורך בממוצע כ-4 שעות, שב המטופל לביתו ולמחרת כבר יכול לחפוף את ראשו.
 
הצלקת שנותרת בקרקפת מהוצאת השיערות מחלקה האחורי הינה בדרך כלל בגודל מינימלי של 1-3 מ"מ אשר מכוסה ומוסתרת באמצעות השיער הקיים מסביבה, כך שבדרך כלל לא ניתן להבחין בה. במקרים של ביצוע השתלת שיער באיזור של קרחת משמעותית, יראו לאחר הטיפול גלדים באיזור בו בוצעו הנקבים, אולם חמישה ימים לאחר ההשתלה, בעזרת מריחת משחה בשם פוסידין, הגלדים נופלים יחד עם השיער המושתל, באופן ששורשי השיערות נותרים מתחת לעור.
 
השיער המושתל מתחיל לצמוח בצורה טבעית, לאחר כשלושה חודשים מיום ההשתלה, בקצב של 1 ס"מ לחודש במקומו החדש. לאחר 6 חודשים ניתן לראות 50% מהתוצאות ואת התוצאות הסופיות ניתן לראות לאחר 9-12 חודשים.
תוצאותיה של השתלה אשר בוצעה בצורה מבוקרת ועל ידי רופא מומחה משביעות רצון ומגיעות למצב בו השתלים צומחים ב-95% מכלל השיערות המושתלות.

שיטה זו טובה במיוחד לאלו שטרם התקרחו לגמרי, אלה הסובלים מתופעת התקרחות והתדלדלות השיער, שכן במקרים אלו ניתן להחדיר ולשלב את השיערות החדשות בין אלו הקיימות כבר בראשו של המטופל, כך שבעזרת מיומנותו של הרופא תימנע פגיעה בשיער הקיים. אדם המקריח לגמרי יהיה זקוק למספר השתלות שנע בין 2-3 טיפולים בממוצע, עד לכיסוי מקסימלי של הקרקפת.

תוצאות טובות במיוחד ניתן לקבל במצב בו קיים שיער צפוף באיזור התורם. שיער דליל באיזור זה יוביל לעיבוי האיזור המקריח אולם השיער יוותר דליל, אם כי מצבו עדיין ישתפר והאיזור יהיה מלא יותר לעומת מצבו הקודם. ישנם מקרים בהם לקיחת רצועת שיערות והותרת צלקת אינה מומלצת, גם אם מדובר בצלקת מינימלית. כך, למשל, בקרב צעירים הרגילים ללכת בתספורת קצרה מאוד, הצלקת הנותרת לאחר ההשתלה תיראה, למרות היותה מינימלית, ועל כן שיטה זו אינה מומלצת עבורם.

דוגמה נוספת היא בקרב ציבור מטופלים אשר עברו בעבר מספר השתלות, ואין אפשרות לקחת רצועת שערות נוספת, שכן העור כבר לא גמיש. במקרים כאלה ניתן לקחת מן האיזור התורם זקיקי שיער בודדים בשיטה הנקראת FUE.
 
 
השתלת שיער בטכניקת FUT זו השיטה הכי ותיקה, בשיטה זו לוקחים מהאזור התורם, בד"כ באזור האחורי של הקרקפת שהינו בעל תכונה גנטית של עמידות בפני נשירת שיער, רצועת עור עם שיער ולאחר מכן הרופא סוגר את הפתח עם תפרים. הרצועה מועברת לטכנאיות שיושבות תחת מיקרוסקופ ומפרידות את היחידות הפולוקולריות מרצועת העור. את התפר לא ניתן לראות מיד היות ונמצא מתחת לשיער והצלקת שנוצרת היא בעובי של בין 1-2 מ"מ ומוסתרת אף היא תחת השיער אלא אם הפציינט מסתפר קצר מדי או מגלח את ראשו. בד"כ ניתן להוציא 1500-3000 יחידות פולוקולריות בבת אחת. לאחר שהיחידות מוכנות הן מושתלות באזור הקרחת. הנקבים שמבצעים באזור המושתל הם בקוטר של 0,8 מ"מ עד 1 מ"מ כך שלא ניתן לראותם לאחר השתלת השיער.
 

תהליך ההחלמה לאחר השתלת השיער בטכניקת FUT

בשבוע הראשון התפרים שנמצאים באזור התורם יכולים להפריע קצת, ישנם מטופלים שמרגישים שהאזור רדום, אבל לאחר תקופה קצרה זה חולף. באזור המושתל נוצרים פצעים שהופכים לגלדים על כל יחידה פולוקולרית, האזור יכול להיות אדמדם, באזור המצח עלולה להופיע נפיחות שנגרמת עקב חומר ההרדמה ולאחר 5 ימים זה נעלם. כעבור שבוע כל הגלדים נופלים לעיתים עם השיער המושתל ולעיתים חלק מהשיער נשאר יותר זמן.

חודשיים לאחר ההשתלה השערות שלא הושתלו והיו בקרבת השערות המושתלות עלולים לנשור – לא להבהל, זה נורמלי, וכעבור חודשיים מתחילים לצמוח שוב. 3 חודשים לאחר ההשתלה השיער המושתל מתחיל לצמוח  בהדרגה – בהתחלה צומח מאד דק (פלומתי) ולאחר מספר חודשים מתחזק ונראה כמו השיער באזור התורם. באזור התורם לא ניתן לראות את הצלקת היות והשיער מסתירה לגמרי (מספיק 1 ס"מ של שיער כדי שהצלקת לא תראה). לאחר 6 חודשים ניתן לראות 50% מהתוצאות ואת התוצאות הסופיות ניתן לראות לאחר שנה ולפעמים אפילו שנה וחצי.
 

למידע על נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך:

 
 
לייעוץ חינם חייג עכשיו: 1-700-700-210 או מלא פרטים ונחזור אליכם:
חזרה לעמוד קודם