• השתלת שיער ללא צלקות - ד"ר גינזבורג

השתלת שיער FUE

 

התקרחות היא תופעה שכיחה ומוכרת בארץ ובעולם, כ- 80% מהגברים עשויים להתקרח בגיל מסוים, ובארץ ניתן לראות גברים ישראלים רבים עם קרחת. כמו כן, התקרחות היא תופעה נפוצה גם בקרב נשים בגיל המעבר, כאשר כ- 25% מהנשים לפני גיל 40 סובלות מהידלדלות שיער ראשן העלולה לגרום להתקרחות, ובעיה זו מטרידה אותן וגורמת גם לפגיעה בדימוי האישי ובביטחון העצמי.

 

לאחר אבחון מקצועי יכול מומחה להתאים פתרון יעיל ומדויק לתופעת ההתקרחות אצל נשים וגברים, כדאי לדעת כי אחוזי ההצלחה של הטיפולים גבוהים ומאפשרים ליהנות ממראה אסתטי מרשים, ובמקרים מסוימים ניתן ליהנות מצמיחה מחדש של השיער.

קיימות מגוון שיטות טיפול בתופעת ההתקרחות, ישנם טיפולים יעילים באמצעות תרופות וכדורים וישנם גם טיפולים כירורגיים ביניהם טיפולי השתלת שיער לנשים וגברים בשיטת fue, שיטה חדשנית ויעילה יחסית שסייעה עד כה למטופלים רבים בארץ וברחבי העולם, ביניהם גם שחקן הכדורגל האנגלי ויין רוני, שיטה זו נמצאת בשימוש בעשור האחרון.

 

לקריאה על כל סוגי השתלת שיער

 

השתלת שיער בשיטת FUE (ראשי תיבות של Follicular Unit Extraction)

 
השתלות שיער FUE הינה טכניקה חדשה הקיימת בעשור האחרון. באמצעות מכשיר מחורר בקוטר של 0.7-0.9 מ"מ ניתן להוציא את היחידות הפולקולריות אחת אחת מהאזור התורם. את היחידות הפולקולריות מניחים בנוזל מיוחד בו הן נשמרות עד שמסיימים את הוצאת כל היחידות אותן מחדירים לאחר מכן באזור המתקרח. מאחר ובאזור התורם ישנה תכונה גנטית
של עמידות בפני נשירת שיער, אותה אינפורמציה עוברת גם לאזור המושתל, כך שהשערות המושתלות צומחות לכל החיים.
 
טכניקת ה-FUE ניתנת לביצוע אצל כל גבר אבל מומלצת בעיקר לגברים שנוהגים ללכת עם שיער קצר – הסימן הנשאר לאחר הוצאת היחידה הפולקולרית הינו בלתי נראה וכעבור 4 ימים המטופל יכול לחזור למסלול חייו הרגיל מבלי שיורגש דבר. הטכניקת נעשית באמצעות הרדמה מקומית וחשוב ביותר שתבוצע ע"י רופא רב ניסיון בטכניקה זו – אחד הדברים החשובים ביותר הוא הוצאת זקיק השערה בשלמותו, וללא ניסיון מספיק של הרופא קל מאד לחתוך את השיער באמצע ולא להוציא את היחידה הפולוקולרית בשלמותה.

בהשתלת שיער FUE ניתן להוציא בממוצע 2000 שתלים ביום אחד בתנאי שלרופא יש את המיכשור המתאים והמשוכלל שמאפשר להוציא את כמות השיער מהר ככל האפשר כדי שהשיער יוחזר במהירות למקום ההתקרחות.
 

תהליך טיפול השתלת שיער FUE

 
בטכניקת FUE יש לגלח את האזור התורם אך להשאירו עם 1 מ"מ של שיער כדי שניתן יהיה לראות את כיוון השיער בזמן הוצאתו. מסמנים את המקום ממנו לוקחים את השערות ומרדימים את האזור באמצעות מחט עדינה ביותר שמונעת כאב מהמטופל – כעבור 5 דקות המקום מורדם וניתן להתחיל בפעולה. המטופל שוכב על הצד כאשר הצוות המיומן מתחיל בהוצאת היחידות הפולקולריות – כדי להוציאן משתמשים באחד מהמכשירים המתקדמים בעולם שמאפשר להוציא כ500-700 שערות לשעה.

מזהים את היחידה הפולוקולרית בעזרת משקפיים שמגדילים את היחידה ובעזרת המכשיר ניתן לחורר מסביב ליחידה עד הדרמיס. בשלב זה נעזרים בפינצטה מיוחדת וכך ניתן להוציא את היחידה הפולוקולרית בשלמותה. המכשיר המיוחד מורכב ממחט מחוררת קהה, מחדירים בצורה סיבובית בתוך העור עד שהרופא מרגיש שמגיע לדרמיס ואז מפסיק. חשוב מאד להקפיד בשלב זה, על החדרת המכשיר בזוית הנכונה באותו כיוון של צמיחת השערה כדי להצליח להוציא את השערה בשלמותה. יש לציין שיחידה פולוקולרית יכולה להכיל 1, 2, 3 או 4 שערות.
 
השלב הבא הינו הוצאת השיער – באמצעות 2 פינצטות מיוחדות מחזיקים את קצה היחידה הפוליקולרית ומושכים לאותו כיוון בו השיער צומח בעדינות עד שמרגישים שהשערה משתחררת מהדרמיס ומהשומן.
פעולה כזו נחשבת לפעולה מיקרוכירורגית וכאן יש חשיבות רבה למיומנות המנתח. נשארים חורים קטנים בקוטר 0,6-0,8 מ"מ ומכיוון שהחור קטן כל כך בקושי יוצא דם. חשוב לעשות רווחים בין השערות שמוציאים כדי לא לגרום לאזורים ריקים, כך שכל 3 שערות מוציאים 1.

בסוף הוצאת הזקיקים כל האזור התורם נשאר מחורר עם אדמומיות קלה, כעבור 24 שעות כל החורים מתכסים בגלדים וכעבור 4-5 ימים הגלדים נופלים ללא כל תופעות לוואי. היות והחורים כל כך קטנים, הם נסגרים לבד ללא צורך בפעילות כירורגית כלשהי. האזור התורם נשאר רגיש ב-24-48 שעות הראשונות ויכול להיווצר גרד קל באזור המחורר עקב ריפוי הפצעים.למרות ששיטת השתלת שיער FUE נשמעת טכניקה מאד פשוטה המאפשרת להוציא שערה שערה, הפעולה לוקחת הרבה זמן ודורשת ריכוז רב ומיומנות רבה מצד המנתח. 
 

השתלה בשיטת FUE באזורים אחרים

 
חוץ מהמקום השכיח ביותר באזור האחורי של הקרקפת, ניתן להוציא בשיטת FUE שערות מאזורים אחרים של הגוף כמו: חזה, כתפיים, ידיים, רגליים ואפילו זקן. את אותן שערות ניתן להשתיל באזורים אחרים בגוף כמו: גבות, זקן ושפם. הוצאת שערות בשיטת FUE מהגוף הינה עבודה קשה יותר מאשר מהקרקפת והיו לי מקרים שנשארו אפילו צלקות קטנות באזור החזה, לכן אני אישית לא כל כך ממליץ על הוצאת שערות ממקומות אלה.
 
לקריאה נוספת על השתלת זקן
 

יתרונות וחסרונות של השתלת שיער FUE

 

היתרונות:

 • לא נעשה שימוש בסכין
 • אין צורך בתפרים ולכן הכאב הופך למינימלי ביותר.
 • פחות סיכוי לדימומים (היות ואין חתכים)
 • ריפוי הפצעים תוך 4-5 ימים לעומת החיתוך שלוקח שבוע – עשרה ימים
 • הסימן שנשאר מכל חור שנסגר הינו מינימלי ביותר כך שבעין רגילה לא ניתן לראותו.
 • אם נדרשת להשתלה כמות גדולה יותר של שערות ניתן לבצע את אותה טכניקה למחרת, אחרי שבוע, אחרי חודש או כל זמן אחר שהמטופל בוחר בו.
 

החסרונות:

 • הפעולה לוקחת פי 2 עד 3 מאורך הזמן הממוצע. 
 • כמות השיער שניתן להוציא בפעם אחת מוגבלת יותר – ברצועה ניתן להוציא בממוצע כ-3000-4000 שערות בפעולה אחת וב-FUE ניתן להוציא ביום שלם כ-2000 שתלים, הכל תלוי במבנה השיער של כל מטופל ומטופל.
 

תהליך ההחלמה הצפוי בהשתלת שיער FUE:

 
באזור ממנו נלקח השיער ובאזור בו הושתל השיער יכולה להשאר אדמומיות קלה שתוך כ-3 שבועות מקסימום נעלמת לחלוטין. באזור התורם השיער מסביב צומח כך שאפילו אם נשארת אדמומיות קלה אינה מורגשת. אחרי טיפול ב-FUE הפציינט יכול להרגיש חופשי ללכת עם שיער קצוץ ללא צורך להסתיר את הצלקת כפי שנגרמת ב-FUT. באזור ממנו נלקח השיער או באזור המושתל יכולה להשאר אדמומיות קלה שתוך כ-3 שבועות מקסימום נעלמת לחלוטין. במקרים מיוחדים, בעיקר, אצל אנשים בהירים מאד, האדמומיות יכולה להשאר אפילו עד 3 חודשים ואז נעלמת לחלוטין.
 
כ-24-36 שעות לאחר ההשתלה יכולה להופיע נפיחות במצח שיכולה לרדת לעפעפיים בגלל חומר ההרדמה שניתן באזור המושתל וכתוצאה מכח הנפילה ההרדמה נספגת אך יכולה לרדת לגבות ולעפעפיים. הנפיחות יכולה לארוך 3-4 ימים ולאחר מכן חולפת לגמרי. כדי למנוע את הנפיחות יש לנו פלסטר מיוחד אותו אנו מצמידים למצח העליון מה שמונע לרוב את הנפיחות ונכון להיום, רוב הפציינטים שעוברים אצלנו השתלה לא סובלים מנפיחות. לאחר ההשתלה נוצרים גלדים שבאים לידי ביטוי בצורה של קליפות קטנות בצבע חום בקוטר של 1 מ"מ והם נעלמים כעבור 4-5 ימים עם החפיפות. בד"כ לאחר ההשתלה אין צורך בטיפול מיוחד בשתלים, ב-24 השעות הראשונות מומלץ לא להרטיב את המקום ולאחר מכן בעשרת הימים הראשונים יש לחפוף את הראש מדי יום בעדינות רבה ולשים לב לא להשאיר את המקום המושתל זמן רב מדי מתחת למים. כמו כן, יש להקפיד שבעשרת הימים הראשונים האזור המושתל לא יעבור טראומה כמו גירוד יתר או שיפשוף במגבת (לעיתים יש גירוד באזור המושתל). מומלץ גם לא לבצע פעילות גופנית נמרצת כמו כדור רגל, כדור סל או כל פעילות אחרת בחלק הגוף העליון שיכולה לגרום לקבלת מכה בראש וכן יש להמנע מכניסה לבריכה או לים ולחשיפת יתר לשמש בשלושת השבועות הראשונים.
 

תהליך השתלת שיער בשיטת FUE בקליניקה של ד"ר גינזבורג

 
המטופל מגיע בשעה 8.00 בבוקר או 14.00 בצהרים, ללא צום, עם חולצה בעלת כפתורים ונפגש עם ד"ר גינזבורג כדי לסכם את פרטי ההשתלה ולקבל תשובות לשאלות שעלולות להתעורר ברגע האחרון.
לאחר חתימת המטופל על הסכמתו לביצוע ההשתלה מגלחים את האיזור התורם במכונת גילוח חשמלית בדרגה 0 (לא מומלץ לגלח בסכין היות וזה לא מאפשר לראות את השורש שיש להוציא). היות והטיפול ארוך לעיתים ניתן כדור הרגעה כדי שהמטופל יוכל לישון מעט במהלך ההשתלה. אין צורך בעירוי היות והטיפול הוא רק באמצעות הרדמה מקומית. ההרדמה המקומית מתבצעת באיזור התורם והאיזור נרדם על המקום כי אנחנו מרדימים רק את העור ולא את העצבים כפי שנוהג לעשות רופא השיניים, לכן תוך מספר שניות הפציינט לא מרגיש כאבים למעט מספר דקירות שהן ההרדמה עצמה. המטופל שוכב על הבטן עם כרית מיוחדת שנותנת לו אפשרות לנשום בלי הגבלה וד"ר גינזבורג יחד עם אחת מהצוות מתחילים להוציא את היחידות הפולקולריות. באמצעות משקפיים מיוחדים בוחרים את השיער החזק ביותר שיתן גם את המראה הכי טבעי באיזור המושתל. הצוות מחלק את היחידות הפולקולריות לפי 1, 2, 3 ו-4 שערות, את השיער שומרים בתוך נוזל בטמפרטורה נמוכה כדי שלא ייפגע. כעבור שעה וחצי - שעתיים המטופל עובר לשכב על הצד לאחר שהוצאנו כ-700-800 יחידות פולקולריות ומתחילים להוציא שיער מצד אחד באיזור התורם ולאחר מכן בצד השני כדי שתהיה צורה הומוגנית באיזור התורם. המטופל יכול בכל עת לבקש לצאת לשירותים או לשתות ואנו דואגים להפסקה עם ארוחת צהרים. אם מדובר על 1000 שתלים ההשתלה בד"כ מסתיימת מוקדם ללא צורך בארוחה.
 

התאמת המטופל להשתלה בשיטת FUE

 • בחור שרגיל ללכת עם שיער קצר מאד או אפילו "גלח" (0 במכונת תספורת) מאחר ואם יעשה השתלה בשיטת FUT הצלקת תראה גם אם היא מינימלית ביותר.
 • מטופל שמעוניין להשתיל שיער ב-FUE ובאזור התורם יש מספיק שיער כדי למלא את ההתקרחות.
 • גברים בעלי התקרחות יחסית קטנה שצריכים למלא אזורים קטנים של התקרחות, למשל גברים עם התקרחות בצורת נורווד דרגה 3 או בפדחת.
 • מקרים של צלקות כתוצאה מהשתלה בשיטת FUT במטרה לטשטש את הצלקת.
 • מטופלים שאין להם מספיק גמישות בקרקפת ולא ניתן להוציא רצועה.
 • מטופלים בעלי נטייה לצלקות – רחבות או בולטות, כך שלא ניתן להוציא רצועה.
 • מטופלים שעברו כבר מספר השתלות ב-FUT, המקום  מצולק ולא מאפשר לקחת רצועה נוספת.
 • מטופלים שיש להם צלקות בקרקפת כתוצאה ממחלות עור, תאונות או כוויות.
 • ספורטאים שחייבים לחזור לפעילות גופנית מהר מאד.
 • מטופלים שלא מעוניינים שתשאר להם צלקת או כאבים לאחר ההשתלה.
 • מטופלים שמעוניינים לקחת שיער ממקומות אחרים בגוף.

מומלץ לקרוא גם על:

 
לייעוץ חינם חייג עכשיו: 1-700-700-210 או מלא פרטים ונחזור אליכם:
חזרה לעמוד קודם